FeNeRBaHÇe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FeNeRBaHÇe

...HOŞGELDİNİZ...

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ek Yerleştirme Bilgi için gerekli olan Bilgiler (Kontenjanla

YazarMesaj
Admin
ADMİN
ADMİN
Admin

Erkek

Ek Yerleştirme Bilgi için gerekli olan Bilgiler (Kontenjanla Empty
MesajKonu: Ek Yerleştirme Bilgi için gerekli olan Bilgiler (Kontenjanla   Ek Yerleştirme Bilgi için gerekli olan Bilgiler (Kontenjanla Icon_minitimeC.tesi Mart 03, 2007 1:25 am

Ek yerleştirme ile ilgili bir çok soru gelmekte bu nedenle bu konu hakkında bir takım bilgiler verme gereğini duydum..

Geçen seneye göre daha çok boş kontenjan vardır. Bu durum, bu sene açıkta kalan öğrenciler için iyi bir haberdir. Aşağıda boş kalan toplam kontenjanların listesi verilmiştir.

Devlet Üniversiteleri: 7.724 (4 yıllık) + 8.712 (2 yıllık) = Toplam => 16.436
Vakıt Üniversiteleri: 7.934 (4 yıllık) + 1.031 (2 yıllık) = Toplam => 8.965
KKTC Üniversiteleri: 6.519 (4 yıllık) + 788 (2 yıllık) = Toplam => 7.307
Vakıf Üniversiteleri: 1.757 (4 yıllık) + 1.232 (2yıllık) = Toplam => 1.757
GENEL TOPLAM = 23.934 (4 YILLIK) 10.531 (2 YILLIK) = Toplam => 34.465

Ek yerleştirme için başvuru tarihleri geçen sene 3-7 Ekim arasıydı. Bu sene ise Ekim ayının ilk pazartesi ayın 2 sine denk gelmektedir. Bu nedenle büyük bir ihtimalle ek yerleştirme tarihi 2-6 Ekim arası olacaktır.

Sonuçlar ise 2 hafta sonra açıklanmaktadır.

Ek yerleştirme için geçen sene alınan başvuru ücreti 8 milyon
Başvuru Kılavuzu 4 milyon idi.

Bu senede büyük ihtimal bu fiyatlar çevresinde dolaşacaktır.

Ek kontenjan Tercihleri ile ilgili Sıkça karşılaşılan soru işaretleriyle ilgili açıklamalar

1- Ek yerleştirmede Tablo-4, Tablo-3A ve Tablo-3B’den tercih edilen yükseköğretim programının 2006-ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda oluşan en küçük puanına eşit veya daha yüksek bir Y-ÖSS puanına sahip olmak gerekmektedir. Yani Tercihlerde Kendi Puanından yüksek bir yer tercih edemessiniz.

Sadece yeni açılan bir bölümse ve bu bölümün haliyle puanı olmadığı için bu yerleri tercih edebilirsiniz.

2- İlk tercihinde Açık Öğretime yerleşen adaylar ek yerleştirmede normal 4 yıllık veya 2 yıllık bölümler için tercih edebilir.

3- Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 2005-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilirler

4- 2006-ÖSYS’de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar, 2006-ÖSYS ek yerleştirmeye aynı zamanda başvuracaklar ve tercihlerini aynı Ek Yerleştirme Başvurma Formu üzerinde göstereceklerdir.

5- Ek yerleştirmede Açıköğretim fakültesine başvurabilirsiniz.
https://hayaletcocuk.yetkin-forum.com

Ek Yerleştirme Bilgi için gerekli olan Bilgiler (Kontenjanla
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-